PIMPRLOVÝ MUZIKÁL

Pohádka pro herce a loutky na motivy her Bohumila Schweigstilla

o tom,

 jak Kašpárek čertům utek, ježibabu vypek a kobylku si vysloužil.

 

Scénář a řežie: Jan Prokeš, Texty písní: Ondřej Lážnovský

Hudba: Pavel Kovařík, Pohybová spolupráce: Miloslav Pešek,

loutky: Petr Kučera, Výprava a kostýmy: Marie Seifertová.

Hrají: Michal Hnátek a Josef Horák.

 

Inscenace získala Cenu dětského diváka na festivalu MINITEATRO Jiřího Tibitanzla 2018 v Havířově

Peklo s Ježibabou - Divadlo Elf

Anotace:

Hlavním hrdinou naší nezbedné pohádky je malý Kašpárek, který touží po koníčkovi.

Vypraví se do lesa za pohádkovou babičkou. Netuší, že domnělá hodná babička je zlá bába ježibaba - a po čertech hladová (má hrozně ráda děti a hlavně Kašpárky).

Většinu kouzel dávno zapomněla, ale stále dovede zvětšovat a zmenšovat vše, co jí přijde pod ruku. Při pronásledování Kašpárka div že nešlápne na malinkou žábu. Rozhodne se ji zvětšit - chce si řádně pochutnat - ale kouzlo trochu přežene a tak obrovská žába málem zbaští Ježibabu.

Hrom a blesk - z pekla přiletí starý čert Chlupáč. Žádá bábu, aby uzdravila pekelného knížete. Ten jí za uzdravení splní každé přání. Ježibaba nechce po Belzebubovi nic menšího, než aby si jí vzal za ženu. V pekle nastane boží dopuštění. Když se satanova nevěsta řítí na koštěti k peklu, čerti jí zabouchnou bránu před nosem.

Ježibaba havaruje a ztratí koště, které najde Kašpárek. Chystá se na něm letět za koníčkem, ale ježibaba promění Kašpara v trpaslíka a uvězní ve své chýši, kde vězní také malou smutnou klisničku. Kašpárek se rozhodne kobylku osvobodit.

Mezitím v pekle proběhla ďábelská oslava, po které je Belzebubovi ještě hůř než před tím. Vyšle na svět posla, aby přivedl opravdového študovaného doktora. Hloupý čert přinese do pekla Kašpárka, který, aby unikl bábě ze spárů, předstírá, že je vyhlášená lékařská kapacita.

„Doktor“ Kašpárek v pekle prohlásí: „Má-li se kníže pekel uzdravit, musí se zabalit do kůže z čerta - nebo ze dvou čertů nejlépe - tak se nemoc z těla rychlej vyžene.“ Čerti dají Kašpárkovi pytel zlata, jen aby rychle zmizel, a Belzebubovi žádnou léčbu neradil.

Kašpar se ochotně nechá vynést z pekla a čertům dojde, že nemají ani zlato, ani doktora, ani žádnou medicínu. Nezbývá, než zkusit uprosit Ježibabu. Ta vymyslí ďábelský plán – slíbí čertům, že Belzebuba uzdraví, ale místo hojivého lektvaru začne vařit nápoj lásky. Kdo se ho napije, zamiluje se do první bytosti, kterou spatří. Po velikém čarování je nápoj hotov, ale ježibaba chce jeho sílu ještě zvětšit žabím sádlem. Vyrazí na lov a kotlík s nápojem zůstane opuštěn.

A zrovna v tu chvíli se kníže pekel probral z mrákot - chce ztrestat nepravého doktora. Přiletí k ježibabí chatrči, uvidí kotlík a žíznivě se napije. Přiskáče žába  - jen o fous před ježibabou - a Belzebub se bláznivě zamiluje. Samozřejmě do ropuchy.

Zuřivá ježibaba chce chytit aspoň Kašpárka, který cválá na vytoužené kobylce. Rozpoutá se závod. Ježibaba na koštěti proletí branami pekla a skončí v kotli. Kašpárek získá kobylku, Belzebub nevěstu a svět je bez ježibaby hned hezčím místem.

 

Fotogalerie: PEKLO S JEŽIBABOU